Κυριακή, 21 Απριλίου 2019 22:03

F.L. 29η: Έγραψε ιστορία ο Απόλλων Λάρισας (vid) Προτεινόμενο

Βαθμολογήστε το άρθρο
(1 ψήφος)
Ο ιστορικός Απόλλων Λάρισας ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι για τα μπαράζ ανόδου με τον Πλατανιά, με την ομάδα της Λάρισας να επικρατεί με σκορ 1-0 παρουσία 2.500 φιλάθλων στο γήπεδο Φιλιππούπολης, την προτελευταία αγωνιστική της Football League και βρίσκεται πλέον... αγκαλιά με τον μεγάλο στόχο!

Η ομάδα της Λάρισας, έδειξε καλύτερο πρόσωπο για 70 λεπτά και κατάφερε να πάρει μια υπέρ πολύτιμη νίκη που την έβαλε πλέον σε θέση οδηγού για την δεύτερη θέση και το μπαράζ.

Το "χρυσό" γκολ που χώρισε τις δύο ομάδες, σημείωσε μόλις στο 2' ο Λουκάο, με δυνατή κεφαλιά από σέντρα ακριβείας του Δημήτρη Λίταινα από τα δεξιά με τους Λαρισαίους να ελέγχουν το ματς στο πρώτο ημίχρονο.

Από την άλλη ο Πλατανιάς, πίεσε ψάχνοντας την ισοφάρισε το τελευταίο 20λεπτο κι είχε αρκετές ευκαιρίες να πάρει τον βαθμό που θα έβαζε εκείνον σε θέση οδηγού για τα μπαράζ.Μεγάλη ευκαιρία έχασε και ο Απόλλωνας με τον Μαρκολίνο να πλασάρει ιδανικά στο 77΄από πάσα τακουνάκι του Λουκάο αλλά η μπάλα να περνάει ξυστά αουτ από το δεξί κ΄'αθετο δοκάρι του Πλατανιά.

Στις μεγαλύτερες από αυτές, το δοκάρι και ο εκπληκτικός πορτιέρο Γιάννης Μαντζάρης τον σταμάτησαν.

Αρχικά στο 72' ο Ποζατζίδης εκτέλεσε φάουλ κι είδε την μπάλα να σταματά στο αριστερό δοκάρι, ενώ στο 91' ο γκολκίπερ της Λάρισας έκανε την επέμβαση της σεζόν για την ομάδα του, όταν ο Γουέις σέντραρε, ο Μπιανκόνι πήρε την κεφαλιά και είδε τον Μαντζάρη να εκτινάζεται και με υπερένταση να σώζει πάνω στη γραμμή!

Πλέον ο Απόλλων Λάρισας είναι στη δεύτερη θέση με 54 βαθμούς, με τον Πλατανιά στην τρίτη με 52, με τους Κρητικούς να θέλουν δική τους νίκη επί του Ηρακλή και ο Απόλλωνας τουλάχιστον ένα βαθμό στο παιχνίδι με τον Ηρόδοτο την τελευταία αγωνιστική.

Απόλλων Λάρισας (Μπελά): Μαντζάρης, Σκούπρας, Χατζής, Κουρτεσιώτης, Λίταινας (87′ Κοντοές), Ράμος, Καρατάσιος, Σουλιώτης, Λουκάο, Τασιούλης (70′ Γκουντρουμπής), Μπραμπίγια (45′ λ.τρ. Μαρκολίνο).

Πλατανιάς (Τάτσης): Γκολτζ, Ουές, Ποζατζίδης Σ., Τσαμούρης (58′ Παπουτσογιαννόπουλος), Ρουσσάκης, Μποσέτι, Λουκίνας, Παπανικολάου, Μπιανκόνι, Μπόρχες, Κόρτσαμ (83′ Λάζιτς).