Κυριακή, 07 Απριλίου 2019 23:36

F.L. 26η: Mπορούσε την νίκη ο Απόλλων Λάρισας κόντρα στον Εργοτέλη Προτεινόμενο

Βαθμολογήστε το άρθρο
(1 ψήφος)
Ισόπαλο με σκορ 2-2 ολοκληρώθηκε το σημερινό (07/04) ντέρμπι στη Λάρισα, ανάμεσα στον Απόλλωνα και τον Εργοτέλη, για την 26η αγωνιστική της Football League.

Ένα συναρπαστικό παιχνίδι που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον των 800 περίπου φιλάθλων που βρέθηκαν στη Φιλιππούπολη, με τον Απόλλωνα που ήταν σαφώς καλύτερος στην μεγαλύτερη διάρκεια του 90λεπτου, να βρίσκεται δις μπροστά στο φάσμα της ήττας, αλλά τον αρχηγό Κώστα Χατζή να λυτρώνει το λαρισινό συγκρότημα στο φινάλε πετυχαίνοντας το 2-2.

Το αποτέλεσμα αυτό, σε συνδυασμό με τη νίκη του Πλατανιά απέναντι στη Κέρκυρα με 2-0, φέρνει τον Απόλλωνα στη τρίτη θέση με 45β., έναντι 46β. της ομάδας του Γιάννη Τάτση, ενώ στο -3 είναι πλέον ο Εργοτέλης από την δεύτερη θέση, καθώς έφτασε τους 43 με την σημερινή ισοπαλία.

Αγωνιστικά ο Εργοτέλης ευτύχησε στη πρώτη του επίσκεψη στην περιοχή του Απόλλωνα να προηγηθεί με το τέρμα του Μανουσάκη, με τον Απόλλωνα να ισορροπεί, μετά το αρχικό μούδιασμα που έφερε αυτό το 0-1, στη συνέχεια και τελικώς να φτάνει στο 1-1, πέντε λεπτά πριν την ανάπαυλα, χάρις σε γκολ που σημείωσε ο φορμαρισμένος Λούκας Μπραμπίγια.

Στην επανάληψη οι δύο ομάδες μπήκαν με στόχο το γκολ που θα τους έδινε προβάδισμα και αφού έχασαν από μία ευκαιρία, τελικά η ομάδα του Νίκκι Παπαβασιλείου έφτασε στο 1-2 με τέρμα του Τσέλιου, σε μία φάση που διαμαρτυρήθηκαν δικαίως στον Απόλλωνα για αρχικά φαουλ πάνω στον Σκούπρα και κατόπιν offside (!!!).

Τελικά και ενώ οδεύαμε σε μία οδυνηρή ήττα για τους Λαρισαίους, ήρθε η φάση του 90' με το τέρμα του αρχηγού Κώστα Χατζή να λυτρώνει την λαρισινή ομάδα και να την κρατάει «ζωντανή» στο ...όνειρο.

Πλέον οι ομάδες κοιτούν τη συνέχεια στη μάχη για την δεύτερη θέση, με τον Απόλλωνα να δίνει δεύτερο σερί εντός έδρας παιχνίδι αυτή τη φορά με τα Τρίκαλα, όπου η νίκη είναι μονόδρομος.

Μονόδρομος θεωρείται πλέον η νίκη και για τον Εργοτέλη ο οποίος θα υποδεχτεί τον πάντα επικίνδυνο Ηρακλή που θέλει βαθμό ή βαθμούς.

Διαιτησία: Γκάμαρης (Αθηνών)
Βοηθοί: Μωυσιάδης (Γρεβενών), Φαλτάκης (Γρεβενών)
Τέταρτος: Πανυτσίδης (Κοζάνης)

Απόλλων Λάρισας (Aριάν Μπελά): Μαντζάρης, Σκούπρα, Καρατάσιος, Σουλιώτης, Χατζής, Κουρτεσιώτης, Μπραμπίγια, Λουκάο, Λίταινας (88' Λούκας), Μαρκολίνο (84' Γκουντρουμπής), Πολέτο (79' Τασιούλης).
Εργοτέλης (Νίκκι Παπαβασιλείου): Κατσιμήτρος, Μπαχανάκ, Μπουρσέλης (90'+4 Μπουτσάκης), Μπάτζιος, Μαζουλουξής, Μπρους, Τσέλιος, Οικονόμου, Μανουσάκης (84' Καπνίδης), Ιατρούδης, Κουάτενγκ (60' Ροβίθης).