F.L. 13η: Στο ντέρμπι κορυφής ο Απόλλων Λάρισας μπορούσε το τρίποντο (vid) Προτεινόμενο

Βαθμολογήστε το άρθρο
(1 ψήφος)
Ο Απόλλων Λάρισας βάση των ευκαιριών που δημιύργησε μπορούσε να κερδίσει τον Βόλο, καθώς στο μεταξύ τους ντέρμπι κορυφής το Σάββατο (19/01)
στο γήπεδο Φιλιππούπολης, παραχώρησε μεν ισοπαλία 1-1 όμως δεν άφησε τους φιλοξενούμενους να ξεφύγουν και άλλο στην κορυφή.

Το παιχνίδι άρχισε ιδανικά για τον Βόλο, καθώς μόλις στο 3' ο Ηλιόπουλος με κοντινή κεφαλιά άνοιξε το σκορ δίνοντας απρόσμενα το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους.

Στο 17', οι Λαρισαίοι είχαν τεράστια ευκαιρία να  ισοφαρίσουν όταν ο Μαρκολίνο βρέθηκε απέναντι στον Καραγκιολίδη με τον γκολκίπερ του Βόλου να σώζει σωτήρια.

Είκοσι λεπτά αργότερα, ο Κότο μπήκε στην περιοχή του Απόλλωνα και με πλασέ έστειλε την μπάλα λίγο έξω.

Στην επανάληψη, ο Απόλλων Λάρισας ανέβασε και άλλο την απόδοση του και φυσικά βρήκε τον τρόπο να ισοφαρίσει.

Συγκεκριμένα, στο 69' ο Λούκας Πολέτο με υπέροχο αριστερό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Καραγκιολίδη κάνοντας το 1-1.

Από εκεί και πέρα ο Βόλος αύξησε την πίεσή του αναζητώντας το γκολ που θα του έδινε εκ νέου το προβάδισμα και πιθανότατα τη νίκη, όμως δεν κατάφερε να γίνει ιδιαίτερα απειλητικός, πληνμιας φάσης στο 80', όταν ο Φράγκος πήρε την κεφαλιά αλλά ο Μαντζάρης μπλόκαρε.

Πέντε λεπτά αργότερα ο Νέτο Μαρκολίνο αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη και ο Βόλος είχε και το αριθμητικό πλεονέκτημα χωρίς όμως να μπορεί να το εκμεταλευτεί και έτσι το 1-1 έμεινε μέχρι τέλους.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ (Μαρσέλο Τροΐζι): Μαντζάρης, Σκούπρα, Κουρτεσιώτης, Σουλιώτης, Χατζής (63' Λίταινας), Καρατάσιος, Τασιούλης, Μαρκολίνο, Λούκας Ράμος, Πολέτο (92' Καμπέρης), Λουκάο.

ΒΟΛΟΣ (Χουάν Φεράντο): Καραγκιολίδης, Ντεντάκης, Γκαλίτσιος, Καρρίκι, Ουνγιαλίδης, Καμπαγέρο, Λούκας Γκαρσία (73' Φράγκος), Πίτου Γκαρσία, Κότο (61' Ενγκουέμ), Ηλιόπουλος (73' λ. τρ. Πέντα), Μάντζης.