Σάββατο, 05 Ιανουαρίου 2019 17:15

F.L. 11η: Μεγάλη νίκη για Απόλλωνα Λάρισας στο Ηράκλειο! (vid) Προτεινόμενο

Βαθμολογήστε το άρθρο
(1 ψήφος)
Σπουδαία νίκη πέτυχε ο Απόλλων Λάρισας στο Παγκρήτιο σε βάρος του Εργοτέλη, για την 11η αγωνιστική της Football League.
Οι Λαρισαίοι έφτασαν στην 7η νικηφόρα επικράτηση και υποχρέωσαν τους Ηρακλειώτες στην 4η ήττα τους.

Ο Απόλλων προερχόταν από τρία παιχνίδια χωρίς νίκη (1 ισοπαλία, 2 ήττες), αλλά ξεκίνησε με το... δεξί το 2019.

Εκ των πρωταγωνιστών των φιλοξενούμενων, που βρίσκονται στη 2η θέση της βαθμολογίας, ήταν ο Δημήτρης Τασιούλης με ένα γκολ και μία ασίστ.

Ο Απόλλων Λάρισας άνοιξε το σκορ πέντε λεπτά μετά την έναρξη της αναμέτρησης, όταν ο Τασιούλης από εξαιρετική ατομική προσπάθεια μπήκε στην περιοχή και με σουτ από αριστερά έκανε το 0-1.

Από νωρίς σε θέση οδηγού ήταν η ομάδα του Μαρσέλο Τροΐζι, η οποία έως το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου μπορεί να μην την κατοχή, αλλά το προβάδισμα το κράτησε χωρίς ιδιαίτερο κόπο, έχοντας σαφώς περισσότερες τελικές

Όλοι οι παίκτες της αμύνονταν σωστά, μέχρι και ο φορ Λουκάο γυρνούσε για να δίνει βοήθειες.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν καταπληκτικό.

Ανοικτό παιχνίδι, χωρίς σκπιμότητες από δύο ομάδες που διαθέτουν πολύ καλούς ποδοσφαιριστές.

Ο Εργοτέλης ήταν η ομάδα που είχε την περισσότερη ώρα τη μπάλα στα πόδια, ενώ οι "κυανόλευκοι" της Λάρισας επεδίωκαν να χτυπήσουν στην κόντρα επίθεση.

Στο 68' ο μαχητικός και ανυπέρβλητος Λουκάο με πλασέ στην κίνηση από κοντά, προ του Μπρους, έγραψε το 0-2 και έβαλε δύσκολα στην ομάδα του Ηρακλείου, η οποία παρόλα αυτά δεν το έβαλε κάτω.

Στο 72ο λεπτό ο Έφορντ αξιοποίησε την κάθετη πάσα του Τσέλιου και με συρτό σουτ μέσα από τη περιοχή και δεξιά μείωσε σε 1-2, από μια περίεργη φάση που ξεκίνησε χωρίς να δοθεί φαουλ στον Μαρκολίνο, όμως μετά δόθηκε κίτρινη κάρτα στον Ιατρούδη για αντιακνονικό μαρκάρισμα στον πάικτη της Λάρισας, που είχε την κατοχή της μπάλας!!!

Στο 78' παραλίγο να γίνει το 2-2, αλλά το δυνατό σουτ του Μπουρσέλη τράνταξε το αριστερό δοκάρι του Μαντζάρη.

Ο Απόλλωνας πριν είχε σπαταλήσει ένα απίθανο τετατετ του Τασιούλη από πάσα του Λουκάο που εσωσε ο Κατσιμήτρος στο 62'.

Στο 90+2 είχαμε μια τελευταία χαμένη ευκαιρία των γηπεδούχων όταν ο Ιατρούδης από κοντά κατάφερε να αστοχήσει, έχοντας πάρει το ριμπάουντ από απόκρουση του Μαντζάρη σε σουτ του Κατσούρρι.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ - ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ 1-2
ΣΚΟΡΕΡ: 72' Έφορντ - 5' Τασιούλης, 68' Λουκάο

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Νίκκι Παπαβασιλείου): Κατσιμήτρος, Μαζουλουξής (65' Καπνίδης), Γιακούμπου, Οικονόμου (46' Μπουτσάκης), Μπάτζιος, Μπουρσέλης, Μπρους, Τσέλιος, Ιατρούδης, Έφορντ, Κουατένγκ (80' Κατσούρρι).
ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ (Μαρσέλο Τροΐζι): Μαντζάρης, Σκούπρα, Κουρτεσιώτης, Σουλιώτης, Λίταινας (65' Καμπέρης), Καρατάσιος, Μαρκολίνο (89' Κοντοθανάσης), Τασιούλης, Λούκας Ράμος, Πολέτο (81' Αγιώτης), Λουκάο.