Πέμπτη, 22 Νοεμβρίου 2018 15:56

F.L. 5η: Εκπληκτικός Απόλλωνας «πάτησε» τον Ηρακλή στο Καυτατζόγλειο! (vid) Προτεινόμενο

Βαθμολογήστε το άρθρο
(0 ψήφοι)

Εκπληκτικό παιχνίδι στη Θεσσαλονική, με τον φοβερό Απόλλωνα Λάρισας να πετυχαίνει μια επική και δίκαιη ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο

και να επικρατεί του Ηρακλή, στην εμβόλιμη 5η αγωνιστική της Football League με σκορ 3-4!.

Ο Ηρακλής αν και παρουσιάστηκε σχετικά καλός στο πρώτο ημίχρονο και πήρε το προβάδισμα με τα γκολ των Περόνε (10'), Κλέιτον (28') και Καλτσά (33'), για το 3-1 του 45λεπτου, δεν μπόρεσε στη συνέχεια μπροστά στην ανωτερότητα της λαρισινής ομάδας που έπαιξε πανέξυπνα και πήρε το ματς, κατακτώντας και πάλι την κορυφή της βαθμολογίας.

Στο δεύτερο κομμάτι της αναμέτρησης, οι Λαρισαίοι, που είχαν πετύχει το δικό τους γκολ με τον Μαρκολίνο (17') ήταν σαφώς ανώτεροι και ισοφάρισαν αρχικά στο 3-3 με τους Πολέτο (51') και Κοντοέ (58'), πριν ο σκόρερ του πρώτους τέρματος Μαρκολίνο γράψει με το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο 87', το τελικό 4-3 για την ομάδα του.

Έτσι, ο Απόλλων επέστρεψε στις νίκες με εκπληκτικό τρόπο, μετά και την ισοπαλία με την Σπάρτη, μένοντας για πέμπτο παιχνίδι αήττητος, πιάνοντας παράλληλα τον Εργοτέλη στην κορυφή.

Αξιοσημείωτο είναι και το ότι οι Θεσσαλονικείς είχαν τρία (!) δοκάρια στο πρώτο μέρος, ενώ τέλος, ο «Γηραιός» έμεινε για τέταρτο αγώνα χωρίς νίκη και βλέπει την υπόθεση άνοδο να απομακρύνεται...

Με τον Ηρακλή να παίρνει τον έλεγχο και να προηγείται μόλις στο 10' εκκίνησε η αναμέτρηση στο Καυτανζόγλειο.
Ο Περόνε συνδυάστηκε με τον Κλέιτον, με τον έμπειρο επιθετικό να τελειώνει υπέροχα τη φάση με πλασέ, για το 1-0 του «Γηραιού».

Ο Απόλλων Λάρισας
 απάντησε γρήγορα και επτά λεπτά μετά ισοφάρισε με εκπληκτική ενέργεια και αριστερό βολέ του φοβερού Μαρκολίνο.

Οι γηπεδούχοι φάνηκε ότι δεν πτοήθηκε από το 1-1 των Λαρισαίων και είδε αρχικά το σουτ του Ντούνη στο 23' να σταματάει στο δοκάρι, πριν κερδίσουν πέναλτι στο 27', το οοίο όμως ήρθε με ανορθόδοξο τρόπο αφου οι παίκτες του Ηρακλή δεν εφάρμοσαν το fair play!.

Ο Περόνε ανέλαβε την εκτέλεση, με τον Γιάννη Μαντζάρη να αποκρούει, αλλά τον Κλείτον να προλαβαίνει τους αμυντικούς και να σκοράρει στην επαναφορά.

Οι Θεσσαλονικείς δεν σταμάτησαν εκεί και πέτυχαν και τρίτο τέρμα με τον Καλτσά στο 33', ενώ είχαν και δεύτερο δοκάρι λίγο πιο πριν, στο 31', με τον Μενδρινό.
Ο Ηρακλής είχε και τρίτη (!) προσπάθεια στο δοκάρι στο 44' με τον Ντούνη, με το 3-1 τελικά, να είναι σκορ ημιχρόνου.

Με γκολ ξεκίνησε και το δεύτερο μέρος, με τον Απόλλωνα Λάρισας να μπαίνει εκ νέου στη διεκδίκηση του αποτελέσματος, καθώς μείωσε σε 3-2 με ωραίο πλασέ του Λούκας Πολέτο στο 51'.

Μάλιστα, οι Λαρισαίοι έφτασαν ξανά στην ισοφάριση στο 58', με τον Παναγιώτη Κοντοέ να σημειώνει το 3-3 με ωραία κεφαλιά.

Στο 74' ο Ηρακλής έφτασε κοντά στο να πάρει το προβάδισμα για τρίτη φορά, αλλά η κεφαλιά του Στάμου πέρασε λίγο άουτ.

Πέντε λεπτά όμως αργότερα, ο Απόλλων Λάρισας παρλίγο να πετύχει την ανατροπή, με την κεφαλιά του Λουκάο όμως να καταλήγει έξω.

Στο 87' όμως, οι "κυανόλευκοι" δε λάθεψαν, καθώς ο Στάμου έκανε το λάθος, με τον Μαρκολίνο να "χορεύει" δύο φορές τον Βοσνιάδη και να κάνει το 4-3.

ΗΡΑΚΛΗΣ - ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ 3-4