F.L. 34η: Νίκη με τριάρα για τον Απόλλωνα Λάρισας στο φινάλε Προτεινόμενο

Βαθμολογήστε το άρθρο
(1 ψήφος)
Ο Απόλλων Λάρισας έκλεισε με τον ιδανικότερο τρόπο τις φετινές του υποχρεώσεις στην Football League
επικρατώντας της ΑΕ Καραϊσκάκη με σκορ 3-1, αν και θα μπορούσε σαφώς ανώτερος στο β΄ ημίχρονο, να πετύχει και άλλα γκολ στις κλασσικές ευκαιρίες που δημιούργησε.

Μπορεί λοιπόν να βρέθηκε πίσω στο σκορ, αλλά τελικά ο Απόλλων Λάρισας επικράτησε του «μαχητικού» Καραϊσκάκη Άρτας με σκορ 3-1 στο γήπεδο Φιλιππούπολης.

Το παιχνίδι ήταν αδιάφορο βαθμολογικά, μιας και οι δύο ομάδες είχαν εξασφαλίσει την παραμονή τους..

Το ματς έγινε κάτω από αφόρητη ζέστη και γι’ αυτό υπήρξαν δύο διακοπές για νερό (σ.σ. μία σε κάθε ημίχρονο).

Στο 13' ο Ψιάνος έδωσε το προβάδισμα στον Καραϊσκάκη, αφού το σουτ κόντραρε στον Παπαζαχαρία και έτσι η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του Παϊτέρη.

Ωστόσο, το 1-0 δεν ήταν αποτέλεσμα ημιχρόνου, αφού στο 34' ο Σάκης Κανούλας με προβολή έφερε το ματς στα ίσα. Οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με 1-1.

Τελικά, στο δεύτερο μέρος οι Λαρισαίοι σημείωσαν δύο γκολ και πήραν τη νίκη.

Ηταν στο 78’, όταν ο Δημήτρης Μαυριάς με ωραίο σουτ μέσα από την περιοχή και πλάγια αριστερά έκανε το 2-1.

Στο 88' και ύστερα από γύρισμα του Τσιλούλη, ο Γρηγόρης Παπαζαχαρίας με ωραίο τελείωμα έκανε το  3-1, που ήταν και τελικό αποτέλεσμα.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ (Θεοδοσιάδης): Παϊτέρης, Σκούπρα, Κουρτεσιώτης, Παπαζαχαρίας, Ανδρέου Ευαγ., Αγρόδημος, Μαυριάς (83’ Τσιάτας), Ιβανίδης, Κανούλας (91' Τσικρικάς), Σουλίδης (73’ Λίταινας), Τσιλούλης.

ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ (Παπαβασιλείου): Σιαράβας, Καψάλης, Τσοντάκης, Χρουσιέλ, Νικολόπουλος, Ψιάνος, Χούσος (89' Μπουσινάκης), Δημητριάδης (67’ Κυριάκης), Μακρίδης, Γούλας (20’ λ.τ. Ρανγκέλοφ), Ευαγγέλου.