Σάββατο, 24 Μαρτίου 2018 16:02

F.L. 23η: Ανώτερος ο Απόλλων Λάρισας νίκησε δίκαια και μέσα στο Αιγίνιο Προτεινόμενο

Βαθμολογήστε το άρθρο
(1 ψήφος)
Συνέχεια στις νίκες έδωσε ο Απόλλων Λάρισας, που πήρε σπουδαία νίκη, εκτός έδρας κόντρα στον Αιγινιακό.
Με εννέα παίκτες ολοκλήρωσαν το παιχνίδι οι γηπεδούχοι και με δέκα οι Λαρισαίοι.

Οι του Αιγινιακού απείλησαν πρώτοι, με το σουτ του Σοφιάνη να φεύγει άουτ στο 4', ενώ πέντε λεπτά μετά ο Παιτέρης μπλόκαρε την προσπάθεια του Πέριτς.

Στο 20' το σουτ του Ζούρκου δεν βρήκε στόχο, ενώ άουτ έφυγε και η προσπάθεια του Παπαδόπουλου στο 33'.

Τρία λεπτά μετά, ο Αιγινιακός κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Κουρτεσιώτη, με τον Γιαζιτζόγλου να το εκτελεί εύστοχα για το 1-0.

Η απάντηση ήρθε στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, με τον νεοεισελθόντα Δημήτρη Λίταινα να πλασάρει σωστά μετά από πάσα του Δημήτρη Μαυριά για το 1-1.

Χωρίς κάτι ουσιαστικό τα πρώτα λεπτά της επανάληψης, με πρώτη αξιόλογη στιγμή το άστοχο σουτ του Γκατσολάρι στο 57'.

Στο 70' ο  Πετρούσης δέχεται κόκκινη κάρτα για κράτημα στον εφορμούντα Κανούλα, που έβγαινε απέναντι από τον Τόλιο.

Στο επόμενo λεπτό ο Κανούλας είχε δοκάρι με κεφαλιά, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Μαυριά.

Στο 76' όμως δεν τους την άρισε ο Σάκης Κανούλας και με πλασέ έκανε το 1-2 έπειτα από ωραία ασίστ του Σωτήρη Τσιλούλη.

Οι Λαρισαίοι έχασαν ακόμη μοναδικές ευκαιρίες με τους Κανούλα (82’) και Παπαζαχαρία (83’)

Στο 89' οι Ζούρκος και Γιάννης Ανδρέου αποβλήθηκαν με κόκκινη μετά από επεισόδιο που είχαν μεταξύ τους.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Σιδηρόπουλος (Έβρου)

ΣΚΟΡΕΡ: 36' πεν Γιαζιτζόγλου - 45+2' Λίταινας, 75' Κανούλας

ΚΟΚΚΙΝΗ: 70' Πετρούσης, 89' Ζούρκος - 89' Ανδρέου

Αιγινιακός (Κώστας Νικολαΐδης): Τόλιος, Ανδρικόπουλος, Γιαζιτζόγλου, Λιόλιος, Πετρούσης, Αντωνιάδης, Γκατσολάρι, Πέριτς (50' Τσολακίδης), Ζούρκος, Παπαδόπουλος, Σοφιάνης.

Απόλλων Λάρισας (Νίκος Θεοδοσιάδης): Παϊτέρης, Σκούπρα, Κουρτεσιώτης, Παπαζαχαρίας, Ανδρέου Β., Χατζής, Μαυριάς, Αγρόδημος (37' λ.τ. Λίταινας), Κανούλας, Σουλίδης (46' Καραατσάνης), Τσιλούλης.