Σάββατο, 16 Ιανουαρίου 2016 20:57

19η αγωνιστική: Ήταν Απόλλωνας και στο... «χωράφι» του Αβέρωφ (1-3)

Βαθμολογήστε το άρθρο
(0 ψήφοι)

Παίζοντας έτσι όπως έπρεπε πάνω σε ένα γήπεδο-«χωράφι» και κάτω από καταρρακτώδη βροχή, η ομάδα μας, επικράτησε με σκορ 1-3 του νεανικού και φιλότιμου ΠΑΟΛ Αβέρωφ.

Οι παίκτες μας, προσπάθησαν να αποδώσουν καλό ποδόσφαιρο, φύσει τεχνική ομάδα.

Όμως η ακαταλληλότητα του γηπέδου από την συνεχόμενη βροχόπτωση, εμπόδισε τους ποδοσφαιριστές του Μιχάλη Ζιώγα, να φθάσουν σε ιδιαίτερα υψηλά στάνταρ σκοραρίσματος και απόδοσης.

Παρόλα αυτά η νίκη μας κρίνεται απολύτως δίκαιη αλλά και «φτωχή» σαν διακύμανση σκορ.

Ο Θανάσης Παλάσκας που πέτυχε πάλι γκολ, έδωσε την νίκη από το πρώτο 45λεπτο με δύο προσωπικά του τέρματα.

Στο 7′ ο Πάρης Μπόντε θα βρει τον Παλάσκα και αυτός θα κάνει το 0-1.

Στο 41′ ο Παλάσκας μετά από υποδειγματικό κόρνερ του διακριθέντα Τάσου Κυριάκου θα κάνει το 0-2 με κεφαλιά.

Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 53′ ο Κυριάκος θα κάνει την σέντρα και ο Αλέξανδρος Κουβελάς θα κάνει το 0-3 ενώ στο 60′ ο Κυριάκος είχε σουτ στο δοκάρι.

Οι γηπεδούχοι απλά μείωσαν στο 87′ σε 1-3 με τον Ελευθέρογλου Γ. μετά από πάσα του Χατζή.

Ο Απόλλων Λάρισας έφθασε έτσι τα 53 γκολ έναντι μόλις 6 που έχει δεχθεί σε 19 αγωνιστικές, παραμένει δε, πρώτος μς 49 β. και εξακολουθεί να έχει την διαφορά των 5 β. από τον δεύτερο Αχιλλέα Φαρσάλων.

Όλοι οι παίκτες που χρησιμοποίησε το Σάββατο (16/01/16) ο Ζιώγας, προσπάθησαν για το καλύτερο, αποδεικνύοντας γι άλλη μια φορά, την διαφορά κλάσης που τους χωρίζει, από τους αντιπάλους τους και φέτος…

Διαιτητής ήταν ο Βλιώρας με βοηθούς τους Καρακώστα και Πατέτσιο.

Αβέρωφ Λάρισας: Μάνος, Γκουτσιούδης, Ντελόπουλος, Γεννητσεφτσής, Καραγιώργος, Ζαφειρούλης (70′ Καραλής), Παππάς, Κουτσάκης, Χατζής Κ., Γιώργης (65′ Μπέτσιος), Ελευθέρογλου.

Απόλλων Λάρισας (Μιχάλης Ζιώγας): Μπρέλλας, Αντωνόπουλος, Γιαννακόπουλος, Λιλολάρι, Φλώρος, Κουρδής Γ., Παλάσκας, Κούρο, Κουβελάς (70′ Ιωαννίδης), Κυριάκος, Μπόντε (60′ Χαρούλης)