Σάββατο, 09 Ιανουαρίου 2016 20:52

18η αγωνιστική: Καλύτερος ο Απόλλωνας αδικείται από το 0-0 με τον Αχιλλέα Φ.

Βαθμολογήστε το άρθρο
(0 ψήφοι)

Άν και ανώτερος σε όλη την διάρκεια του 90λεπτου ο Απόλλων Λάρισας αναδείχθηκε ισόπαλη 0-0 με τον Αχιλλέα Φαρσάλων...

ο οποίος σε κανένα σημείο τυης αναμέτρησης δεν φάνηκε απειλητικός για τα καρέ του έμπειρου λίπερ μας, Κώστα Μπρέλλα.

Πάνω από 2.000 φίλαθλοι βρέθηκαν στο στάδιο Αλκαζάρ και παρακολούθησαν το ματς, μένοντας ευχαριστημένοι από την αγωνιστική εικόνα που έδειξε ο Απόλλων Λάρισας.

Ο Απόλλωνα Λάρισας πάντως παραμένει αλώβητη στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Α' ΕΠΣΛ κρατώντας το πλεονέκτημα των 5 βαθμών σε σχέση με τον δεύτερο στη βαθμολογία Αχιλλέα.

Πολύ καλύτερος, ο Απόλλων Λάρισας που δεν κατάφερε να σκοράρει σε τρεις κλασσικές περιπτώσεις, στο α' ημίχρονο.

Η πρώτη καλή στιγμή για τους γηπεδούχους ήρθε στο 5' όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Τάσου Κυριάκου από δεξιά, ο Βαγγέλης Κολιός πήρε τη κεφαλιά στην "καρδιά" της άμυνας όμως η μπάλα έφυγε άουτ.

Νέα απίστευτη ευκαιρία και στο 7' για τους Λαρισαίους, όταν μετά από σέντρα του Κυριάκου, ο Θανάσης Παλάσκας έπιασε το σουτ με τη μία, απέκρουσε ο Γκιγκούδης και στο "ριμπάουντ" ο Πάρης Μπόντε έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι και στη συνέχεια στην αγκαλιά του τερματοφύλακα του Αχιλλέα.

Φανταστική ενέργεια του Αποστόλη Νάστα στο 27' που από αριστερά μπήκε στη μεγάλη περιοχή όμως το σουτ που εξαπέλυσε, το απομάκρυναν οι αμυντικοί του Αχιλλέα Φαρσάλων.

Νέα καλή στιγμή για την ομάδα του Μιχάλη Ζιώγα όταν από κόρνερ στο 36' του Κυριάκου από δεξιά, ο αφύλαχτος Μπόντε στο πρώτο δοκάρι αστόχησε με κεφαλιά.

Απείλησε στο 42' ο Αχιλλέας Φαρσάλων με τον Βούλγαρη να σουτάρει άστοχα μέσα από τη μεγάλη περιοχή.

Στο β' ημίχρονο είχαμε ένα ματς χωρίς πολλές φάσεις, όπου επικράτησαν τα νεύρα και οι δυνατές μονομαχίες σε σχέση με τον καθαρό χρόνο παιχνιδιού.

Στο 79' μετά από γέμισμα στη περιοχή, ο Παλάσκας στόπαρε και σούταρε με το αριστερό όμως τον πρόλαβε ο Τσιανάκας πριν η μπάλα πάει προς τα δίχτυα και έδιωξε σε κόρνερ σωτήρια.

Ο Απόλλωνας ήταν σαφώς καλύτερος και φάνηκε πιο συγκροτημένη και με απίθανες δυνάμεις ομάδα.

Το χειροκρότημα των απλών Λαρισαίων φιλάθλων γεμίζει κουράγιο τα παιδιά του Απόλλωνα, για την συνέχεια, ώστε να κάνουμε το όνειρο πραγματικότητα και να βάλουμε όλες εκείνες τις υγιής βάσεις για την δημιουργία της δεύτερης ομάδας της πόλης μας, στις εθνικές κατηγορίες.

Όλα με μέτρο και με τον αναλογούντα ρυθμό.

Απόλλων Λάρισας (Μ. Ζιώγας): Μπρέλλας, Γιαννακόπουλος, Λιλολάρι, Κολιός, Φλώρος, Κουρδής, Κούρος, Νάστας (46΄Κουβελλάς), Κυριάκος, Παλάσκας, Μπόντε.

Αχιλλέας Φαρσάλων (Τ. Παραφέτσας): Γκιγκούδης, Τσιανάκας, Οικονόμου, Καραμπούζης, Κουρούμαλος, Νεμπεγλέρας, Κομισόπουλος(47' Τλούπας), Τσετιροκλής(60' Κακαζούκης), Μπένος, Πλιάγκας(74' Λύτρας), Βούλγαρης.