16η αγωνιστική: Νέα εμφατική νίκη (0-4) μέσα στο Βλαχογιάννι

Βαθμολογήστε το άρθρο
(0 ψήφοι)

Δεν σταματάει πουθενά ο πρωτοπόρος Απόλλων Λάρισας…

Το συγκρότημα του Μιχάλη Ζιώγα, παίζοντας για άλλη μια φορά καταπληκτικό ποδόσφαιρο, πέρασε και μέσα από την σκληρή έδρα του Βλαχογιαννίου, κερδίζοντας την τοπική και αξιόλογη Δόξα, με το εμφατικό σκορ 0-4!…

Μάλιστα «καθάρισε» από νωρίς τον αγώνα, αφού όλα τα γκολ τα πέτυχε στο πρώτο 45λεπτο «κλειδώνοντας» έτσι την νέα του επιτυχία.

Μόλις στο 7′ από καλοτραβηγμένο κόρνερ του Τάσου Κυριάκου, ο Αποστόλης Νάστας με προβολή, «άνοιξε» το σκορ (0-1).

Το 0-2 έγινε στο 21′ με σουτ του Πάρη Μπόντε…

Στο 31′ ο Θανάσης Παλάσκας έκανε με ωραίο πλασέ το 0-3.

Το τελικό 0-4  έγινε στο 42′ από τον Μπόντε, που πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα.

Στο β” ημίχρονο οι Λαρισαίοι «έριξαν» τους ρυθμούς και περιορίσθηκαν στην σωστή διαχείριση του παιχνιδιού, όμως και πάλι είχαμε δοκάρι με τον Παλάσκα.

Η Δόξα Βλαχογιαννίου που είχε είχε δύο καλές ευκαιρίες με τους Ιωαννίδη και Δ. Κοντοθανάση, δεν μπόρεσε σε καμμια περίπτωση να απειλήσει αισθητά την εστία του Κώστα Μπρέλλα.

Να σημειωθεί ότι η ομάδα μας, ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με δέκα παίκτες αφού ο Καρακώστας που έγινε αλλαγή τραυματίστηκε και δεν μπορούσε να πραγματοποιηθεί άλλη.

Ο Απόλλωνας Λάρισας μία αγωνιστική πριν ολοκληρωθεί ο πρώτος γύρος είναι ουσιαστικά πρωταθλητής χειμώνα 2015, με 42β. έχοντας μέχρι τώρα σε 16 αγωνιστικές, δεκατρείς (13) νίκες και μόλις τρεις (3) ισοπαλίες

Δόξα Βλαχογιαννίου (Νίκος Φακίτσας): Ξεσφύγγης, Βάλλας, Αθανασούλης (46′ Κοντοθανάσης Β.), Σουφχάρας, Ιωαννίδης, Μήσιος Ν., Λιόλιος, Κοντοθανάσης Δ., Ζηρδέλης (15′ λ.τ Κουρουμπίνος), Πατσιωτός (46′ Μήσιος Δ.), Αλεξίου.

Απόλλων Λάρισας (Μιχάλης Ζιώγας): Μπρέλλας, Αντωνόπουλος (55′ Νάτσης), Γιαννακόπουλος, Σκάκος, Κολιός, Κουρδής, Κούρος, Νάστας, Παλάσκας (85′ Καρακώστας), Κυριάκος, Μπόντε (60′ Κουβελάς).