Τετάρτη, 09 Δεκεμβρίου 2015 20:41

Κύπελλο ΕΠΣΛ: Ο Απόλλωνας κέρδισε την πρόκριση και τα νέα παιδιά, στους Αμπελόκηπους

Βαθμολογήστε το άρθρο
(0 ψήφοι)

Ο Απόλλωνα Λάρισας κέρδισε για το Κύπελλο της ΕΠΣΛ στα Ταμπάκικα, το νεανικό και φιλότιμο συγκρότημα των Αμπελοκήπων με σκορ 0-1 και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του θεσμού.

Το γήπεδο ήταν αρκετά βαρύ και δεν προσφερόταν για ιδιαίτερα πράγματα, με τον φόβο πιθανών τραυματισμών.

Ο προπονητής της ομάδας μας Μιχάλης Ζιώγας, χρησιμοποίησε στην ενδεκάδα και νέα παιδιά, όπως τους Ηλιούδη, Τάκο, Αργύρη αλλά και τον Σάρα, που είχε να αγωνισθεί από το πρώτο ματς πρωταθλήματος με την ισοπαλία μέσα στα Φάρσαλα όταν και ξεκίνησε βασικός…

Στο πρώτο ημίχρονο δεν είχαμε κάποιο γκολ με τους γηπεδούχους να έχουν δυο ευκαιρίες με τους Τσούγκα και Μπαμπατζία.

Στην επανάληψη ο Απόλλωνας …σοβάρεψε και μπήκε πιο δυνατά.

Σε αυτό το διάστημα του β” ημιχρόνου, είχαν κλασσικές ευκαιρίες για γκολ οι Θανάσης Παλάσκας, Πάρις Μπόντε, Αποστόλης Νάστας και Χαρούλης ενώ για τους Αμπελόκηπους ο Ντελαρόζα.

Τελικά στο 78′  ο Βαγγέλης Χαρούλης με ωραίο τρόπο, θα σκοράρει για να διαμορφώσει το τελικό 0-1 και να …γλυτώσει τους συμπαίκτες του, από την «ταλαιπωρία» της παράτασης.

Καλή η διαιτησία του Χρήστου Αγγελούλης, όπως και των βοηθών του, Δεληγιάννη και Διαμάντης.

Αμπελόκηποι (Άκης Ταυλαρίδης): Μπονόμι, Γούτος, Δούκας, Καραούλης, Μπλάνας (70’ Αθανασάκης), Δώνος, Μπαμπατζιάς, Ποτόσογλου (80’ Κωστομερίδης), Τριτάτης (65’ Σαγάνης), Ντελαρόζα, Τσούγκας.

Απόλλων Λάρισας (Μιχάλης Ζιώγας): Κουρδής Αν., Ηλιούδης (50’ Αντωνόπουλος), Σάρα (55’ Κυριάκος), Τάκος, Κολιός, Νάστας, Κουρδής Γ., Παλάσκας, Μπόντε, Χαρούλης, Αργύρης (60’ Νάτσης).