ΚΥΠΕΛΛΟ: Δεν άξιζε τον αποκλεισμό ο Απόλλων Λάρισας (pics+vids) Προτεινόμενο

Βαθμολογήστε το άρθρο
(0 ψήφοι)
Σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που έγινε στο γήπεδο Φιλιππούπολης, ο Απόλλων Λάρισας στάθηκε άτυχος και παρότι οπι παίκτες του, πάλεψαν φιλότιμα...
γνώρισε τον αποκλεισμό από τον τελικό του 2ου ομίλου του κυπέλλου Γ’ Εθνικής, στην διαδικασία των πέναλτι.

Η ομάδα του Σάκη Θεοδοσιάδη ηττήθηκε από την αρτινή ομάδα στην ρώσικη ρουλέτα των πέναλτι με σκορ 3-4 και ενώ νωρίτερα η κανονική διάρκεια είχε λήξει 1-1 και η παράταση 2-2.

Σε ένα ματς, με λίγο κόσμο στις κερκίδες, λόγω του εργάσιμου της ημέρας (περίπου 250 άτομα βρέθηκαν στο γήπεδο Φιλιππούπολης), οι δυο ομάδες παρατάχθηκαν με αρκετές αλλαγές και την Α.Ε.Καραϊσκάκη να εκμεταλλεύεται την πρώτη της καλή στιγμή και να κάνει το 0-1, με τον Ντατίδη στο 6', ενώ η λαρισινή ομάδα αντέδρασε γρήγορα και είχε την υπεροχή στο πρώτο μέρος φέρνοντας το ματς στα ίσια (1-1) στο 29' με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Θάνου Γιαννακόπουλου (μετά από καθαρή ανατροπή του Πέτρου Διβανέ από προφανή θέση για γκολ από τον Αβραμίδη) και χάνοντας και τέσσερις ακόμα ευκαιρίες για την απόλυτη ανατροπή.

Στην επανάληψη το παιχνίδι ήταν ανοικτό χωρίς σκοπιμότητες και από τις δυο ομάδες με ευκαιρίες εκατέρωθεν και από ένα δοκάρι έκαστη (Ντατίδης 68', Καμπλιώνης 85') με τον Απόλλωνα να προσπαθεί για το γκολ της νίκης, ενώ ανέβασε στροφές και η Α.Ε.Καραϊσκάκης που δεν έδειξε την κακή εικόνα του πρώτου μέρους.

Στην παράταση στο 101' από σέντρα του Μάρκου, ο Βασίλης Σαχινίδης με δυνατή κεφαλιά έκανε το 2-1 για τον Απόλλωνα, όμως στο 119' ο Τσέτσιλα από τα Γρεβενά έδωσε πέναλτυ υπέρ των φιλοξενούμενων και έτσι οΧαρτσιάς έστειλε το ματς στην ψυχοφθόρα διαδικασία των πέναλτυ.

Στο έκτο και τελευταίο πέναλτι ο Ανδρέου σούταρε η μπάλα, χτύπησε στο δεξί δοκάρι πέρασε επί της γραμμής χτύπησε και στο αριστερό και απομακρύνθηκε στερώντας το δικαίωμα στην ομάδα της Λάρισας για την συνέχιση στο θεσμό, αφού μετά ο Κόλλινς ευστόχησε.

Κόλλινς 3-4

Απόλλων Λάρισας (Σάκης Θεοδοσιάδης): Σταυράκης, Μάρκου, Γιαννακόπουλος, Ιορδανίδης, Χολέβας (96′ λ.τ. Ανδρέου), Ιβανίδης, Γκουντρουμπής (60′ Κολοβός), Διβανές, Σαχινίδης, Σουλίδης, Καμπλιώνης (81′ Συράκος).
ΑΕ Καραϊσκάκης (Νίκος Θεοδοσιάδης): Σιαράβας, Παπανίκου, Καψάλης, Αβραμίδης (104′ Τσάκαλος), Καραγιαννίδης, Κόλλινς, Χαρτσιάς, Νταντίδης, Γυφτοκώστας, Μαζιώτης (70′ Ευαγγέλου), Γούλας (81′ Βελέτης).

- Παρακολουθήστε στα παρακάτω βίντεο, φάσεις και γκολ από την κανονική διάρκεια του ματς, της παράτασης, την διαδικασία των πέναλτι καθώς και τις δηλώσεις των δύο τεχνικών στην αίθουσα τύπου, κ.κ. Σάκη Θεοδοσιάδη (Απόλλων Λάρισας) και Νίκου Θεοδοσιάδη (Α.Ε.Καραϊσκάκη).
Τα βίντεο είναι από την εταιρεία τηλεοπτικών παραγωγών (Supersports) που έχει τα τηλεοπτικά δικαιώματα στο διαδίκτυο του Απόλλωνα Λάρισας.